Pojazd hybrydowy

Są to pojazdy napędzane hybrydą (połączeniem) silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym.
Silniki w układzie hybrydowym mogą pracować jednocześnie, lub osobno w zależności od warunków np. podczas jazdy normalnej załącza się napęd spalinowy, a podczas hamowania ( nie silnikiem) bądź postoju na światłach uruchomiony jest silnik elektryczny.

Silnik elektryczny może spełniać rolę prądnicy i ładować akumulatory dzięki napędzaniu, przez silnik spalinowy bądź podczas hamowania silnikiem .Całością steruje układ elektroniczny, dbający o racjonalne wykorzystanie energii.

Podział napędów hybrydowych :

szeregowe – układ ten charakteryzuje się tym, że energia silnika spalinowego jest przetwarzana na energię, która napędza silnik elektryczny, a jej ewentualne nadwyżki służą do ładowania akumulatorów.
Energia zgromadzona w akumulatorach zostaje wykorzystana tylko wtedy gdy wystąpi zwiększone zapotrzebowanie na nią. W układzie tym nie ma skrzyni biegów, ponieważ silnik spalinowy nie jest główną jednostką napędową,

równoległe – w tym przypadku silnik spalinowy ma dwa zadania. Jest źródłem dodatkowej energii w przypadku gdy silnik elektryczny nie radzi sobie z jego obciążeniem, a także ładuje akumulatory elektrycznej jednostki napędowej, wykorzystując do tego celu swoje wszystkie nadwyżki. Gdy zapotrzebowanie na moment obrotowy i moc jest duże, te dwa silniki mogą działać razem. Układ ten wyposażony jest również w system odzyskiwania energii podczas hamowania pojazdu. Odzyskana energia ładuje akumulatory,

szeregowo – równolegle – kombinacja układu szeregowego i równoległego,

Zastosowanie hybryd, przyczynia się do zmniejszenia apetytu pojazdów na paliwo, a co za tym idzie na tańsze podróżowanie i zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery; zwłaszcza WWA, NOx. i CO2.
Ponadto hybryda nadaje się idealnie do stosowania w środkach komunikacji miejskiej, pojazdach oczyszczania miasta, gdzie sytuacja START-STOP często ma miejsce.
Jako ciekawostkę można podać fakt, że pierwszym samochodem z napędem hybrydowym, który trafił do seryjnej produkcji była Toyota Prius. Na chwilę obecną rozwiązanie to nie jest popularne i w zasadzie ogranicza się do stosowania tego typu napędów u producentów japońskich marek Honda, Toyota, Lexus ( ekskluzywna marka Toyoty ).
W Polsce w 2006 roku do produkcji wszedł autobus o napędzie hybrydowym. Jest to Solaris Urbino 18 Hybrid, z Bolechowa k/ Poznania.